Say No to Fur!

Say No to Fur!
Fur is for animals.

İsimden Karakter Tahlili

İsimden karakter tahlili olayına adım atasım geldi. İçinizden bazıları bunları okuyacak ve aynı isimde olduğunu görecek, sonra "ne elaaakası var .arraaam?!" diyecekler. Onları önemsemiyorum. Her gün baktığınız yıldız falınız, burçlarınız bile tutmazken onlara inanmaya devam ediyorsunuz, benim çevremde bulunan insanlara dayanarak ulaştığım mutlak tespitlere ses etmeyin! Siz, bizzat kendiniz, çevrenize bakın ve bu isimlere sahip insanları bir değerlendirin. Ufak yanılma payları olsa bile genel olarak görünen çerçeve budur. Siz, bizzat kendiniz, bunu deneyerek görebilirsiniz.

Fatih'ler; Fatih'ler muazzam derecede boş konuşan tiplerdir. Varsa yoksa sallasınlar ve boş konuşsunlar. Espri kabiliyetleri sıfıra yakındır ve genelde çok kısa süre önce tanışmış olsalar dahi, insanlara yakınlık gösterirler. Çok samimi olmaya çalışırlar, hemen "kanka" muhabbetine girerler. Genelde oburdurlar. Heyecanlıdırlar ve bir iş yapmadan önce, bildikleri bir iş dahi olsa çevresindekilere tekrar tekrar sorar ve onay almak isterler. Kendilerine güvenleri azdır. Kesinlikle, en emin olduğum isimden karakter tahlili budur, kimse itiraz etmesin. Fatih'leri adım gibi bilirim ben!..

Esra'lar; Esra'lar güzeldirler. Esra ismine sahip olma niteliğini kazanmış insanlar, nedenini anlayamadığım bir şekilde güzeldirler. Şu yaşıma kadar tanıdığım onlarca Esra arasında en fazla birkaç tanesi çirkin çıkmıştır. Espriden anlarlar ve sosyaldirler.

Hüseyin'ler; Hüseyin'lerden tırsacaksın arkadaş. Arkadaşlarsa çok iyi arkadaştırlar ancak düşmansan boku yemişsindir. İyi içerler, sigarasız yapamazlar. Yüzde 70'lik bir oranı kiloludur. Öküz gibi değil tabi ama kilolu yani. Neyse. Hüseyin'ler geveze olurlar. Konuşmayı ve ilgi çekmeyi pek severler. Genelde insanlar tarafından sevilen tiplerdir. Nerede bir Hüseyin görürseniz, çevresinde toplanan kalabalık onu seven insanlardan oluşmuştur. Güler yüzlü insanlardırlar.

Eda'lar; Eda'lar bildiğin saftiriktirler. Tanıdığım Eda'ların hemen hemen hepsi saftirik çıkmıştır. Eski çalıştığım şirkette bir Eda vardı mesela, tüyleri dökülmüş olan bir kedinin, benim tarafımdan ısırıldığı için tüylerinin döküldüğü yalanına bile inanabilmişti.. Böyle bir saftiriklikten bahsediyorum. Fizikleri düzgündür ama bir o kadar odunsu davranışlar içersindedirler. Çok kolay kandırılabiliteleri vardır. Rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çirkef olabilirler bazen, dikkatli olun.

Cem'ler; Cem'ler çok çeşitlidirler. Çevrenizde bir çok Cem görmüşsünüzdür. Bazıları benim gibi doğal karizmadan, yakışıklılıktan, yetenekten, zekadan (h) payını fazlasıyla almışlardır ama bazıları da bir o kadar uzak durmuşlardır bu olgulardan. Bu olguların dağıtımı eşit olarak yapılmamıştır Cem'ler arasında. Misal Fatih'lerde olan o boş konuşma olayı hepsine eşit dağıtılmıştır ama Cem'ler de bu söz konusu değildir. Cem'ler genelde komik insanlardır, çevresinde bulunan insanları güldürmeyi severler. Ama bazı Cem'ler bunu bilinçli olarak, espriler üreterek yaparken, bazı Cem'ler direk mallıklarıyla insanları güldürebilirler. Ben bu iki kategoriyede adayım mesela. Cem'ler hayalcidirler, bol bol hayal kurarlar ve genelde g.tlerinde patlar. Böyledir bu Cem'ler..

İsminin yanında, sonunda, önünde "gül" olanlar, yani Nurgül, Songül, Ayşegül gibi; bu insanlar eğlenceli insanlardır ancak fazla da laubali olmayı sevmezler. Cool takılmak onların olayıdır. Sizi seviyorlarsa öyle bir dertleri olmaz, laylaylom geçinir gidersiniz ama yeni tanıştığı biriyseniz yada yabancı bir ortamdaysa kesinlikle ağırbaşlı ve karizma takılırlar. Gururludurlar. Otoriterdirler kesinlikle. Çükertirler adamı önem verdiği bir konuda yanlış yaparsanız. Hafif kırıktırlar.

Kezban'lar; Kezban'lar hakkında inanın hiç bir fikrim yok. Çok isterdim Kezban'lar hakkında birşeyler bilmeyi ama bilmiyorum. Tanımıyorum Kezban'ları.

Temel'ler; Temel'ler gerçektende fıkralarda yaşayan karakterlerdir. Aslında bu isimde insan yoktur pek. Olanlarda geceleri dışarı çıkarlar, ortalarda görünmekten pek hoşlanmazlar. Çünkü her görüldükleri yerde bir fıkraya malzeme olmaları işten bile değildir. Özellikle Dursun ismine sahip insanlarla bir araya gelmemeye dikkat ederler. Onlar gecelerin adamıdır. Karpatların Maradonası'dır. Eifel kulesinin sağ direğidir. Onlar aramızdalardır ama hissetmezsiniz. Gündüz dışarı çıkmaları gerektiğinde farklı bir isim kullanırlar. Bir Murat'tan fıkra olmaz ama bir Temel ne yapıyorsa olaydır insanlık için. Göz önünde olmak onlara artık sinir bozucu gelmektedir.

Aslı'lar; Aslı'lar güzeldirler ama böyle feci soğukturlar. Soğuk, donuk bir güzellikleri vardır. Zeki olduklarını söyleyemezsiniz. Bunun basit bir açıklaması var; çünkü değiller. Aptal sarışın modeline çok uygun tiplerdir aslına bakarsanız. Gördüğünüz 10 aptal sarışından 2 tanesinin isminin Aslı yada Aslıhan gibi içinde Aslı barındıran isim olması kuvvetle muhtemeldir.

Okşan'lar
; Okşan orospu ismidir. Bunu Yeşilcam ve film/dizi sektörü yüzlerce kez yüzümüze vurmuştur. Okşan ismini duyunca aklıma boyalı bir orospudan başka birşey gelmiyor, kusura bakmasın Okşan ismindeki iki ayaklı metabolizmalar.

Murat'lar
; Murat'lar genelde huysuz varlıklardır. Dediğim dedik, çaldığım düdük diyen, inatçı ve huysuz garip yaratıklardır. Çok fazla sevmez insanlar Murat'ları. Murat'larda itici bir yan vardır. Ara ara komik olabilirler, ara ara çok iyi olabilirler ama genel olarak iticidirler. Bu kadar. Daha fazla Murat'lardan bahsetmek istemiyorum artık.


Birde bazı isimler vardır ki, yaşlı amcalara olmaz, yada teyzelere. Mesela Alican ismi. Küçük bir çocuğa gayet güzel olabilir, sevimlidir, fiti fiti seversiniz "amanda aman Alican!" diyerekten, ama 80 yaşında bir Alican olmaz, olamaz! Çünkü bunun gerçek nedeni Türkiye'de ortalama yaşın 70 oluşudur. 70 yaşından daha büyük bir Alican amca yada Alican teyze görmeniz olası değildir. 70 yaşında bile çok ilginç durduğu gerçeğini hepinizin bildiğini varsayarak söylemiyorum. Ama bir bebeğe Bahattin, Necdet, Şükrü gibi isimler yakışmaz. Onlar büyük adam isimleridir. Misal babamın adı Necdet'tir, ve babannem, çocukken babamın ağır abi gibi takıldığından bahsetmiştir bize hep. Bütün bunlar bir tesadüf olamaz. Ece teyze!.. Çok saçma. Neyse.

Ece'ler; Ece'ler oldum olası çıtır kalacak insanlardır. Ece bir çıtır ismidir. Misal bakın Ece Erken'e? Ece Uslu'ya? Hala çıtı pıtı mis gibi hatunlardır bunlar. Ece'ler çıtır doğmuşlardır ve çıtır öleceklerdir. Ece ismine sahip insanların 70 yaşına kadar yaşama olasılıkları milyonda birdir. Ece ismi çıtırlığı simgeler ve Ece ismine sahip olma niteliği kazanmış iki ayaklı metabolizma, çıtırlık özelliğini kaybetmeden yok olmaya mahkumdur. Bence böyle olmalı yani. Ece dediğin çıtır olmalı. Yakıştıramam bir Ece'ye pörsümüşlüğü.. Olmaz.

Murat'lar iştahımı kaçırdılar. Yeter bu kadar. Yalarım o olur.

POSTED BY (Süper)Cem
POSTED IN
DISCUSSION 3 Comments

3 Responses to : İsimden Karakter Tahlili

 1. Canselmo says:

  Çok cesur bi' yazı olmuş, tebrik ettim. :D
  Bu arada kendi ismime değinmeden edemeyeceğim benmerkezci bir herif olaraktan. Can da mesela, o Alican kategorisine girer. Annem biriyle tanışınca, "Oğlum var, adı Can." dediğinde eminim insanların aklına 5 yaşında, sarışın bi' bebe geliyordur. Bi' giriyorum salona ama, 20 yaşında hayvan, altına eşofman bilem giymemiş, boxer'dan taşşax fırlamış, sakalı memelerine kadar uzamış, "Hoşgeldiniz, anne kahvaltı ne var yauv?" diyen bi' tip. Afallıyorlar doğal olarak. Adımı mı değiştirsem n'apsam..

 2. Adsız says:

  Bende bu yaziyi çok begendim. Ismim hakkinda guzel seyler yazmissiniz, tesekkurler:)
  Sevgilerimle, Esra

 3. Murat says:

  Süratle uzaklaş...