Say No to Fur!

Say No to Fur!
Fur is for animals.

Hastasıyım Futbol Klişelerinin!..

Efendim bir futbol sever olarak, yapılacak daha iyi bir şey olmadığı zaman televizyon karşısına geçip maç izlemeyi pek severim. Futbol aleminin muhteşem spikerlerinin k.çlarından uydurduğu, uzun yıllardır dilden dile, gönülden gönüle, hiç unutulmayacakmışçasına, milenyumun dibine vurduğumuz şu günlerde bile kendini adeta bir yılan gibi gösteren klişelerin de hastasıyım tabi.. Futbolu izlemeyi ve oynamayı seven ve kendini bu klişelere kaptırmamış bir insan evladı olduğuna inanmıyorum.

O yeşil sahalarda topu aldığınızda, süratla topu sürersiniz ve cezasahasına girmek üzeresinizdir. İşte o sırada bilesiniz ki yaptığınız süratli çalımlar bir spiker tarafından anlatılsaydı "fuleli adımlar" olarak geçecekti. *Heyecan vererek anlat "Cem, Cem, Cem (aynen böyle tekrarlanır) rakibini geçti ve fuleli adımlarla cezasahasına girdi..."

Süpsüper oynayan bir defans oyuncusuna "defansın emniyet sübabı" denir.

En sevdiğim klişe "güzel orta gol getirir" klişesidir. Hastasıyımdır bu klişenin. Takım sağ ya da sol kanattan güzel ve hızlı bir atak geliştirmektedir. Forvet oyuncuları cezasahası içersine doğru hareketlenmişlerdir ve o an spiker kendisinin üstün güçleri olduğunu düşünür. Geleceği gördüğünü varsayar ve o muhteşem klişeyi kullanır. "Güzel orta gol getirir!" Burada forvetin kazmalığı ve kalecinin panterliği göz önüne alınmaz. Son derece gaddar bir klişedir. Sonuca gitmek ister, gol olsun ister, bi şekilde o topun kaleden içeri girmesini ister, acımasız bir klişedir. Çünkü "gol, futbolun meyvesidir".. Bir paragrafta iki klişe kullanmak kehkeh

Bir kaleci günündeyse ve başarılı kurtarışlar yapıyorsa "kalesinde devleşti" denir. Kaleci köşeye giden çok zor bir topu çıkartırsa "uzuyor adeta" diyen spikerin şaşkınlık klişesini duyabilirsiniz. Ama bu klişelere güven olmaz, benden söylemesi. Çünkü bunlar spikerlerin anlık feryatlarıdır. Spiker insanı gazcıdır, verir gazı affetmez. Kaleciyi "bir dağ gibi yükseltir", "bir panter gibi uçurur", "kalesine adeta duvar ördü" diye abartır ancak bir gol yerse biter o kaleci. En şerefsiz klişeler, kaleciler üzerine uygulanan klişelerdir. Güven olmaz onlara. Anında satarlar. Bir bakmışsın ki az önce panter olan kaleci şimdi "gününde değil"dir. Satıcı klişedir. Bugün izlediğim Newcastle - Liverpool maçında, Newcastle kalecisi inanılmaz toplar çıkarttı, bu saydığım klişelerin alayı kullanıldı ama adam 5 tane gol yedi maç boyunca. Ama tuttuklarını tutamasa, yapsa öyle bir hata, gelen girse, kalesinde uzamasa falan maçta 15 tane falan gol olabilirdi. Haince bir klişe, yalancı bir klişe. Adama muhteşem diyorsun ama 5 tane gol yiyor. Yiğidi öldürüp hakkını veren bir klişe değil bu klişe.

Şut çekilir ve top direkten dönerse o zaman "top direkte patladı" denir. Direğe çarpma sesinin cümle içinde kullanılma çabası olarak görüyorum ben bunu.

A takımı, B takımını "cezasahası içinde hapsetmiştir", bu gibi durumlarda "A takımı rakip kaleyi abluka altına aldı" denir.

Deplasman takımının taraftarları bağırırlarsa ve stadyumda sesleri evsahibi takımın taraftarlarının sesini bastırır ve 'biz buradayız' mesajını verirlerse, spikerin dikkati oraya döner ve "işte yine takımlarını bu zorlu deplasmanda yalnız bırakmadılar" klişesiyle olayı dramatizeye döker.

Takım yenilmişse, "lig uzun bir maraton"dur ve "artık önümüzdeki maçlara bakacağız" denilir.

Hakem hatasıyla yenilen takım teknik direktörü ya da yöneticisi "Hakemler hakkında konuşmak istemiyorum ama üç puanımız gaspedilmiştir." diyerek hakemler hakkında konuşmaz.

Tabii ki daha onlarca klişe var ama en klişe klişe bunlar :s

POSTED BY (Süper)Cem
POSTED IN
DISCUSSION 2 Comments

2 Responses to : Hastasıyım Futbol Klişelerinin!..

 1. ozkan says:

  kaleci volkan geldi aklıma ender oynadıgımız bır avrupa macıydı :)
  volkan cok pıs goller yıyordu herzamankı gıbı
  spıker yapma volkan dıyordu bence buda bır klışe "yapma volkan" keza volkan gercekten hicbisi yapmasa yanı ole kazık diye hıtab edebılecegımız bır sekılde ki biz kırlı yalcın ıcın 25 lıtrelık bıdonla mukayese ederız neyse oyle dursa topun volkandan donmesı daha kolay olacak " yapma volkan" bence bu klıse laflar arasına gırmelı derım

 2. onur says:

  bu eglenceli yaziyi okurkene beynimin diger lopuna bu kliselerin cogunun ebesi ilker yasin (Allah belanı versin)abim geldi..FB-Frankfurt maçında Semih'in golü ve İ.Yasin'in nidaları: -El var el var penaltı..yok yok..gol gol..hem gol hem penaltı..bravo semih..Ohaaa İlker! :)
  He bi de eskilerin Büyük Kalecisi :P Hayrettin abimi geçemiyecem.iGS-ecnebi bi takım ile oynuyo ve spiker aynen şu cümleyi kuruyo:
  -Hayrettin için kolay bir tooppp...yapma hayrettin!
  huhuhahah
  çok yaşa sen kanka! ;)

National Geographic POD