Say No to Fur!

Say No to Fur!
Fur is for animals.

Öğrenilmiş Çaresizlik...


Galatasaray´ın sürekli Fenerbahçe'ye yenilmesi KPSS´ye soru oldu: işte cevabı: Öğrenilmiş çaresizlik. LÖL

Takvim Gazetesi`nde "Bu Soru Cimbomluları Çıldırtır" başlığıyla yayınlanan habere göre, İhtiyaç Yayıncılık´ın bastırdığı KPSS´ye hazırlık kitapçığında kamuoyunda çok merak edilen bir soru ve o sorunun çok ilginç bir cevabı vardı. Soruda Galatasaray´ın Fenerbahçe'yi yeneceğine inanmayışının ve bu yüzden fazla çaba göstermeyişinin sebebi soruluyor, doğru cevap ise "Öğrenilmiş çaresizlik" olarak "D" seçeneğinde duruyordu.

İşte Mevzu Bahis Olan KPSS Sorusu;

Galatasaraylı futbolcuların Fenerbahçe maçından önce daha önceki maçlarda aldıkları sonuçlar akıllarına gelmekte‚ (6-0‚ 4-0‚ 3-2‚ 4-3) ve Galatasaraylı futbolcular "Ne yaparsak yapalım yine kazanamayacağız" dyerek daha az çalışmakta ve yine başarısız olmaktadırlar. Bu durum öğrenme teorilerindeki hangi kavrama örnek olabilir?

A) Habercilik
B) Tepkisel koşullanma
C) Kendini gerçekleştiren kehanet
D) Öğrenilmiş çaresizlik
E) Sistematik duyarsızlaştırma

ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK NEDİR?
Öğrenilmiş çaresizlik, organizmanın davranışlarıyla olumsuz bir sonucu kontrol edemeyeceğini öğrenmesinden sonra, davranışlarıyla olumsuz sonucu ortadan kaldırabileceği durumlarda gereken çabayı gösterememesi olarak tanımlanıyor.

POSTED BY (Süper)Cem
DISCUSSION 2 Comments

2 Responses to : Öğrenilmiş Çaresizlik...

  1. hüleeyyn!!!adamlar bayaa soru yapmışlar,o zaman bizde öss'ye;ali doğduğunda babası 43 yaşındaydı.ali hiç fenerbahçenin türkiye kupasını aldığını görmemişti,babası fenerin son türkiye kupası aldığında 30 yaşındaydı.ali şu anda 13 yaşında ve fener-beşiktaş türkiye kupası final maçı için hazırlanıo ise fener kaç senedir kupayı alamıyor?

  2. Pelin says:

    Yeterince bilinçsizce davranılmış bir olay bence. Eğer koyu bir Galatasaray taraftarı olsaydım sınavda bütün konsantrasyonumu yitirirdim. Hayatımla oynamış bir soruyla karşılaşmış olurdum. İnanasım gelmedi hiç gerçekten soruluğuna.