Say No to Fur!

Say No to Fur!
Fur is for animals.

sabıkalı bir tür olabilirmiyiz?


Bu tür hakkında herkes bir şeyler söylüyor ama nasıl yok oldukları bir muamma.. İzlediğim bir belgeselde yok olmalarıyla ilgili ilginç bir söz söylenmişti: homo saphien ile (bizle ehua :$) karşılaştıktan sonra yok oldu.

Bulunan fosiller üzerinden yapılan araştırmalara göre bu tür 400 bin yıl boyunca dünyada yaşam sürdü. Sanırım dünyanın 4.buzul çağına denk geliyor ve bu günden 30 bin yıl öncesine kadar yaşadıkları, varlıkları ispatlanmış. DNA'larının bizimkilerle %99,9 benzerlik taşıdığı da söylenenler arasında. (Darwin'in kulağı mı çınlasın?)


Kimileri bu türün beyni olduğu halde zekayı geliştiremediği için yok olduğunu söylüyor, kimileri beyinsizliklerinden yok olduğunu söylüyor, kimileri 'cro magnon' (kıro maganda?) türüyle girdikleri savaşları kaybettiklerinden, kimileri homo saphien ile çiftleşip kısırlaştıklarını söylüyor ama yine yapılan araştırmalarda Neanderthal insanı homo saphien ile hiç çiftleşmemiş.. Yani bize vermemişler? :(

Fahri abi bizim onlardan bir kızı alıp kaçırıp tecavüz ettiğimizi, döllerinden ettiğimiz yorumunu yapmıştı ehuae Bu da bir fikir tabi ki?

Peki biz ''düşünce gücü'' gelişen homo saphienler.. Ne yaptık? Düşünmeye başlar başlamaz yok etmeye mi başladık? Bu gerçeği nasıl sorgulamamız gerekiyor?
Eğer bizim insani kavramlarımız varsa neden bu kadar yok ediciyiz? Fahri abi boklayıcı olduğumuzu düşünüyor ahueuh

Garson elinde bir şeyler götürüyor müşterinin masasına..


Süleyman: Moruk?

Garson: hm?

Süleyman: Tepside taşıdığın her şey bok olacak!

Garson: ?!&? (error..anlamsızlık..vb)


Düşünelim.. Doğada bir tür var, zekası homo saphien kadar gelişmediği söyleniyor.. Ama homo saphien'den daha doğa ile iç içe yaşıyor bu tür.. İç içe derken bunu medeniyetin icat edilmemiş olmasına falan da bağlayabilirsiniz ama doğayı talan edici olmama babında şey ediyorum dasf.. Neyse bu tür ben bir açılayım lan biraz gezeyim falan diyor. Asya ya doğru şöyle bi gezinti yapmaya bi çıkıyor veeee noluyor? Atalarımızla karşılaşıyorlar..


- Merhaba biz homo saphien

- ?

ve artık yoklar..
ahueuh

Neanderthal insanı el becerilerinin üst seviyede olduğu (av silahları yapımı) bi tür, buzul çağda yaşayabilecek bir evrimi var (çok fazla etli olduğu için hızlı olamadıkları ve kaçamadıkları falan da söyleniyor) Almanya'da neanderthal vadisinde bulunan fosilleri nedeniyle o vadinin adını almışlar. En çok şaşırtan şeylerden biride bu türün müzik enstrümanları yapmış olmaları. İlk müzik enstrümanlarını kemiklerden yapmışlar, flütleri bile var (ne sandın eha)

İnternetteki, neanderthaller ile ilgili bazı yorumları paylaşmak istiyorum..


- Yaklaşık 35 bin sene önce soyu tükenmiş olan, homo sapiens'den farklı bir tür insan nesli. Mezarları, av aletleri ve süs eşyaları bulunmuştur. Evrim teorisi'ni destekleyen fosil adamlardır.
-------------------------------------------
- Ceddimizin düşmanları. (bu adam kesin ülkücüdür dasfdasfasd)
---------------------------------------------------
- Daha çok evrim teorisi saçmalığında geçen binlerce yıl önce yaşamış ara geçiş formunu oluşturan insanoğluyla çiftleştiğine inanılan kavim. (bu da yazık, daha Kâbe'de.. gidip taşta atar bu şeytana falan..)
-------------------------------------------------------
- bizden daha önce insana benzemişler ama biz arkadan gelip tur bindirmişiz bunlara. Yani evrimde ayrı bir kol onlar. süs, alet falan bile yaparlardı. Bazı görüşlere göre insan ırkının içinde harmanlaşmış olma ihtimalleri de var. (tur bindirme ehuauhe süper ya)
-----------------------------------------------------------------
- Bazı canım arkadaşımlarımı bilimi 10 yıl önceden takip etmek ile suçlamış olmak istemem ama neanderthallerin gayet zeki yaratıklar oldukları artık bilinen bir gerçek. Homo sapiense sorsan o bu kâinatın en zeki yaratığıdır zaten. Ya bu ukalalığı kabul etsin bazı canım arkadaşlarım ya da bilimi takip etsin de kelam eylesin, beni de yormasın.(tamam abi)
------------------------------------------------------------------
- Avrupa ve yakın doğuda Homo sapiensle bir arada yaşamış türdür. Akıllı alet kullanan bir kültüre sahip olan ırktır. İlk bulunan fosillerinin ileri derecede romatizmalı olması bu türün ucube olduğunun düşünülmesine sebebiyet vermiştir. Homo sapiense göre daha iri bir türdür.
----------------------------------------------------------------------
Bu türe ait toplu fosil bulundu ve toplanmalarının nedeninin bir cenaze töreni olduğu en güçlü sanı. MÜZİK-CENAZE-HÜZÜN.. Burdan da ayrı bir açılıma girilebilir ben bununla ilgili birşeyler araştırıyorum ve eğer gerekli ıspatları bulursam bizim ki gibi gelişmemiş toplumların müziklerinde neden sadece hep ağladıklarını, oooof uleen ooof vb. şuursuz naralar attıkları, sürekli ezik duygularını harekete geçiren basitlikleri beğendiklerini, ilkel bir beynin algılayabileceği seviyede kötü müzikaliteyi seçtiklerinin bilimsel bir zeminini oluşturmayı umuyorum (woha!) Sizinde mutlaka şöyle bir anınız olmuştur. Birisine jazz dinletirsin yada metal dinletirsin yada klasik müzik? Blues? Kaliteli evrensel bir müzik dinletmek istersin ama adam Yavuz Bingöl dinliyordur, İsmail YK, Selami Şahin? "Olm bu ne yaaaa? Öff çok gürültülü" der. Yada ırksal, kültürel, öz vb. yanılgılar bilinç altından fışkırır..

"oooollmmm bahele bizden birşey çal lan özümüzü dinleyek!" gibi şuursuz tepkiler görürsünüz. Dinledikleri müziklerin sözleride cabası! "Ekinim çıkmadı - tarlam mahfoldu, gelmedin, gitmedin
- vermedin, ühühü seviyooreem, yeşil gözlüm, mor memelim, kırmızı dötlüm..."

Siz durun hele ben bunu bir ispatlayayım görürsünüz kültür dediğiniz bokluğun nasıl bir ilkel dürtünün (duyguların hisslerin evrimi?), anlamsızlığın ve şuursuzluğun ürünü olduğunu. Bu konuya ayrıca bi başlıkta girecektim ama nereden geldik buraya lan? hah neanderthallerin cenazede müzik yapmalarından geldik. Bizimki gibi toplumların müzik algılarındaki ilkelliğin sebebi asırlar öncesinin ilkel insan genleriyle alakası olabilir mi? Evrim diye bir şey var ve evrime direnen maymunlarla dolu bir toplumda bunu ileri sürmek.. Bir düşündüm de çokta "hmm mm yok ya ehah yoook ooolllm sallama" gibi tepkilere maruz kalacak bir düşünce olmasa gerek.

Gel gelelim dünyanın belası homo saphiene.. Kimileri bizim neanderthallerden daha zeki olduğumuz için doğanın bir döngüsü olarak bizim hayatta kaldığımızı söylüyor. Bu belki bizim türümüzün bir tür kutsanışı psikolojisi de olabilir? Ya da agnostiklerin veya çakma atesitlerin hümanistlerin vs. var oluşa kutsal bi anlam yükleme psikolojisi de olabilir? Ama bizle neanderthal arasındaki farklılıkları başka bir pencereden düşünürsek, bizim nasıl pislik bir tür olduğumuzda ortaya çıkabilir ehah.. Bu konuyla ilgili tanımadığım birisinin internette bi yazısını okudum ve gerçekten beni düşündürdü, sizede göstereyim.

BİLİNMEYEN KİŞİ: "ilk insanların adıdır neanderthal! Bilim, önceleri sanıldıgı gibi neanderthal beyninin fazla gelismemis oldugu iddiasının günümüzde geçerliligini yitirecek tespitler sunmustur. Onların beyinsel olarak degil de sadece fiziksel olarak bazı farkları oldugu su götürmez bir gerçektir. Aksine bizim modern dediğimiz yaşam alanlarına kendimizi hapsetmemiz, onlardan daha küçük ve sınırlandırılmış beyinlere sahip olduğumuzu kanıtlar nitelikte bence. Her hangi bi konusma dilini benimsememeleri ise evreni kelimelerle değil de zihinleriyle kavramaya çalıstıklarını düşündürtebilir. Kelimelerle düşünmeyen atalarımız(ki bence atalarımız) ın zihinsel zenginliğine varabilmek için konuşmayı, kelimeleri her şeyi reddetmeyi istiyorum lakin bunun icin artık cok geç. Peki ne yapıyorum? Evreni anlamak için bana sunulan bilgileri edinmeye çalısıyorum. eee? Peki ya sonra? Anladığım evrenle atalarım gibi bütün olabiliyor muyum? Hayır olamıyorum. Öyleyse sıcayım, bilimin de, inancın da, kültürel degerlerin de, modernlesmenin de ... topuna işte.

Sanırım onların kavrayışlarına, zenginliğine, saflığına sahip olabilmenin tek yolu her şeyi ama her şeyi reddetmekle başlanabilir."
---------------------------------------------------------------
Müsaadenizle alkışlamak istiyorum bu arkadaşı! brawooo fiyuuuu şak şak şak şak..

Diğer bir bakımdan.. Özel mülkiyeti kim icat etti? homo saphien.. Dinleri bütün dünyayı baskı altına alabilecek bir araç haline kim getirdi? homo saphien.. Doğanın .mına kim koydu? homo saphien.. Kendini acınası bok çukurlarında yaşamaya kim mahkûm etti? homo saphien.. Katliam ve vahşetleri saymaya gerek var mı? Yok sanırım.. Bu örnekleri bu günümüz dünyasına ve toplumlarına bakarak binlerce örnek haline getirebiliriz.. Bunun yanı sıra iyi örneklerde var gerçekten çoook çok iyi düşünen insanlar ve onların toplumları, bizim gibi toplumlardan çook çook ileri bi evrimde olan insanlar var.. Müzikleri, düşünce sistemleri, bireysel bakış açıları, evrene ve doğaya yaklaşımları bütün bunlar bir evrim sonucu peki bu evrimi ne sağlıyor? Bence toplumların evrimlerindeki en büyük rol MÜZİK. Tabii ki başka etki ve tepkimelere de ihtiyaç var ama müzik bence düşünce evriminin buna bağlı olarak kişisel ve toplumsal karakterin gelişiminin en büyük dinamiklerinden biri. İşte bu yüzden, bizimki gibi toplumların müziğe yaklaşımları, müziği algılama yetenekleri ve algıdaki seçiciliğin sürekli ezik dürtülerinin seçtiği biçimsizlikler olmasının, bizim neden böyle bir toplum olduğumuzla çok ilişkisi vardır.

Bu konuda sizinde düşüncelerinizi merak ediyorum..
--------------------------------------------------------------------

3 arkadaş taksimde geziyoruz.. Arkadaşıma (tayfun) telefon gelir

tayfunun kız arkadaşı : aşkımmmm naber? (dsaf)

tayfun : iyiyim, Önderlerle geziyoruz noldu?

tayfunun kız arkadaşı : hemen NTV'yi izleyin, Mars'a insansız araç iniyor, canlı yayın var..

tayfun : tamam..(telefon kapanır) lan! Mars'a insansız araç iniyormuş NTV' de canlı yayın varmış izleyelim?

önder : izleyelim moruque ( lan ne güzel bir sevgililik sorumluluğu ehueh)

O sırada bir türkü barın önünden geçiliyordur.. Kafasını çevirip içeriye bakan iki arkadaşın gördüğü ilginç bir gerçeklik vardır: aynı zamanda olan 2 farklı olay

Bir resimde mars a insansız araç iniyordur..

Bir resimde ise halay çekiliyordur.. Herkes çıldırmış gibi, ataları gibi onlarda sadece hep yaptıkları şeyi yapıyorlardır.. Hep oynuyorlardır.. Roman havası.. Ankara misket.. şemmamme.. Bunun adı da anlı şanlı kültür olmuştur.. Ve hayatlarında hep bu vardır.. Bu tür hep oynar.. Hatta ağlarken hemen oynayan türleri de var..

"peeeh bee neyin içindeyiz lan!" derler..

lan mk sizin! diyip NTV'ye koşmuştur gençler..

POSTED BY Charmerian
DISCUSSION 2 Comments

2 Responses to : sabıkalı bir tür olabilirmiyiz?

  1. Darkohl says:

    Huımm yeni tad yeni doku, hoş gelmiş :]

  2. teşekkürler.selam