Say No to Fur!

Say No to Fur!
Fur is for animals.

Bakarsan bağ; yakarsan rant olur.

(İzmir Karaburun civarı)


"Ege bölgesi bitki coğrafyası yönünden Akdeniz bitki coğrafyasına girer. Bölgede 700-1000m.ye kadar kızılçam, bunların tahrip edildiği yerde maki ve daha kısa boylu garigler bulunur."
Dikkat edin tekrarlıyorum tahrip edildiği yerlerde makiler bulunur diyor kaynaklar. Peki, bu nasıl bir tahrip?
Şöyle ki;


İlk başta bir kaç arkadaş toplanırsınız, görev paylaşımı ve ardından araç-gereç dağıtımı.. Bunun için öyle teferruata gerek yok tokai dediğimiz cinsten bir kaç çakmak yeterli. Yani Türkiye'de en az sermaye ile kurabileceğiniz bir işten bahsediyorum. Sonuçta amme hizmeti yapmıyorsunuz. Eee zaten yakalanmanız mümkün değil. Tarihte bir örneği yok. Yakalansanız da verilecek bir ceza yok. Hadi o zaman hazırlanın ve rüzgarın bir kızın eteğini kaldırabilecek kıvama gelmesini bekleyin. Kıstasınız bu olmalı ki Ege bölgesinde Allah için hiç rüzgar yoktur. Dikkat edin zaten yangınlar rüzgarda çıkar, rüzgar olmaz ise kolaylıkla söndürülür(Normalde Rüzgarlı hava daha serindir ve bize yutturulan kırık şişeden çıkma hikayesi bu şekilde çürür). Sonra koy g.tüne rahman gitsin. Eve gider TV karşısına geçersiniz arkadaşlarınızla. Birer bira açarsınız soğuk olanından. Haberlerde hanginizin çıkarttığı yangının daha büyük olduğu konusunda yaptığınız iddianın sonuçlarına bakarsınız. Eee birazda gururlanırsınız canım, yaptığınız şaheseri söndürmeye çalışan yüzlerce köylü, korucu, jandarma'ya bakıp.


("Maki nedir?" sorusunun cevabı için bak resim24. Bob Ross şuraya biraz ağaç iliştir.)


Hikaye böyle gelişirken Mehmet Efendi de denize sıfır bir konumda olan doktorlar sitesindeki yazlığında bahçeye fidan dikmekte ve alabildiğine çorak görünen bu topraklarda hiç ağaç olmamasından dert yanmaktadır.


Oysa Mehmet Efendi bir dişlinin çarkı olduğundan haberdar değil, hem de 6 yıl üniversite ve onca master eğitiminden sonra bile! Ve belki de Ege bölgesinin maki örtüsüne hapsedilmesinden dolayı ya da etrafta hiç ağaç olmamasından dolayı kendini suçlamıyor, oturduğu sitenin yapılabilmesi için bir zamanlar buradaki mevcut ormanın genç girişimciler tarafından yok edildiği gerçeğini aklının ucundan dahi geçirmiyordur.

Ne diyelim Doc. Dr. Mehmet Efendi, doğa ile ilgili doktorasını, bahçesine diktiği Guava fidanlarıyla yapadursun, gençler yeni siteler için yakılacak denize yakın bir orman aramaktadır.


(Ildır... Bir otel ve ufak tefek evler. Yeşil yerler Mehmet Efendi gibi insanların azmini temsil ediyor, arkadaki dağlar ise bir rantın, kıvırıp bitarafımıza sokacağımız belgelerini. )


Buradan Talep ve arz dengesinde rol oynayan herkesi, Devletimin yanan ormanlarla ilgili ilkel kanunlarını, bu kanunu koyanları, ormanları el altından satanları, sattıran zihniyeti ve bunları yapıp kendine hala vatansever sıfatı yakıştıran canım yönetici, idareci ve vatandaşlarımı yürekten kutluyorum.
Saygılarımla.

POSTED BY Chopartypical
DISCUSSION 9 Comments

9 Responses to : Bakarsan bağ; yakarsan rant olur.

 1. Darkohl says:

  Rant kavgası yüzünden kaybettiğimiz onda doğal hazinelere sahip çıkamayıp bir de bunun üzerine elimiz kolumuz bağlı bir şekilde izleyişimiz her defasında zaten içimize kocaman çizikler atıyor.

  Zamanında aynı muhabbet karadeniz sahil boyu yol projesi için de olmuştu. İçim içimi yemişti o güzelim saf sahiller dozer tırnaklarıyla yarılırken.

  İsyan etsekte etmesek te aynı kapıya çıkması gerçekten üzüyor.

  Bu ülkede yaşadığımız süre içerisinde "para babası" insanların kuklası olmak zorundayız.

  Seni de Avusturalya'ya kaçıralım mı Özkoş'um.

 2. abartıp yeni zellanda'ya kaçalım hatta!

  eminim akdeniz'in bitki örtüsü de maki olmak için can atmıyordur :) bak olympos'a, hiç maki sayılmaz. koca koca ağaçları var, ev bile yapmışlar üzerlerine..

  dinsizler ordusu içinde yaşıyoruz bence. dinsizlikten ziyade nihilistlik sanırım. hiç bir şeye inançları yada saygıları yok. ne yaşama, ne doğaya, ne aldıkları mirasa, ne bırakacakları mirasa, ne çocuklarına, ne atalarına, ne ailelerine, ne topluma...

  para babalarının haricinde bir durum bence bu. para babaları insanları nihilist yapmak için varlar ama insanlar hiç isyan etmiyorlar ki; "hayır kardeşim! benim inançlarım var!" demiyorlar. onlar yakıyor/yaktırıyor, kimimiz bakıp üzülüyoruz, kimimiz gidip oturuyoruz...

  aman diyim, isyan falan dersem içeri alırlar beni. MLKP örgütünün elemanlarının ne gibi gerekçelerle içeride tutulduklarını yazacağım uygun bir ara. Siz de gülün biraz. Ormanı yakanları protesto edelim! deyip evde Deniz Gezmiş adlı "terörist"in hayatını anlatan bir kitabım var. Yoksa bende terörizmiyim lan? MLKP, ESP, TİKKO, THKO, THKP-C, DHKP-C vs? yazık bu ülkeye. gidelim lan, gerçekten gidelim. Özkoş? Önder? Gidelim lan.

 3. ben hazırım ismide güzel avustralya çok d.şaklı orası olmazsa meksika yada kanada hiç olmadı malatya :P

 4. Darkohl says:

  Malatya Kürdistan sınırları arasında yer alıyor artık bilmiyor musunuz aa!?

 5. hımm bilmiyordum herkes bir harita çiziyor demek. bizde çizelim viyanadan başlayıp cezaire kadar.
  doğuştan evrenseliz hem.
  çocukken vardı bilirsin
  a kümesi elemanıdır b kümesinin.

 6. lan özkan gel içelim, bizde 'gemileri' yakalım hayda breeh!

 7. bencede bir değişiklik yapalım bugün. canım sıkkın zaten hacı tem kenarında elinde bidonla yangın söndürmeye çalışan insanlar gördüm. içtiği sigarayı bitirdikten sonra bir mekiğin kapsülünden ayrılması gibi şuursuzca söndürmeyip pencereden atan zihniyeti kınıyorum keza mekik bile usturuplu bırakıyor kapsüllerini.

 8. zeynep says:

  bi de çöpünü yok etmeyi beceremeyen, çöplüğünde yangın çıkaran ve çöpüyle beraber ormanlarını yakan bir ırkın ahvadıyız! buna ne diyceksiniz sayın chopartypical, sayın süpercem? :) selam size buralardan! bi yere giderseniz beni de alın he.

 9. ooo sizi görmek ne büyük şeref efendim :)

  bide çöp yakılarak değil ayrıştırılarak yok edilse daha makul olur sanırım. Fakat yakarak bile yok edemeyen bir toplum olarak ayrıştırmayı nasıl yaparız orası bir muamma :)

National Geographic POD