Say No to Fur!

Say No to Fur!
Fur is for animals.

Chopartypical ustu rumeli, yanına ayran takviyeli.

Efendim selamlar. Nasıl durumlar? Okulda size takan hocanın arabasını hala çizmediniz mi? Sevdiğiniz kızın adını yazmaya çalıştığınız sırada çalışmalar ne durumda? Akbil kaç para bil. Öğle yemeği bi kola bi simit. Maddiyat'a sakın canını sıkma. Her şey çok güzel ufukta. Portakal soslu pekin ördeği yediğini düşün, teğet geçecek unutma.

Ya da çalışanlara sesleniyorum. Çalışıyorsanız ki o zaman işiniz olduğu için şanslısınız. Müdürünüzün dünyanın en hödük insanı olduğunu, çile çekmeniz ve sabır taşınızın granitten yapılıp yapılmadığını test etmeniz için gönderildiğini düşünüyorsanız, sonra da bundan dolayı kendinizi çok şanssız hissediyorsanız, düşünmeyin ve üzülmeyin. Onlardan her yerde var kuzum. Gizli bir kurum var ve özenle dağıtıyorlar bu insanları her müesseseye. Hepimizin hopp Tereyağlı ballı ekmek olmasını istiyorlar. Tereyağı - Müdür, Bal - dötünü yırtan sen(siz), Ekmek - tabii ki Para. Bakın yıllardır çözülemeyen denklemi biz bulduk. Karl'dan neyim eksik, sadece biraz oburum, bundan dolayı yemekle olan benzetimlerim.

İki haftadır şarkılar, türküler koyuyoruz sizler için bu siteye "Hastanın Şarkısı" olarak. Şimdi ben de böyle performans sergilemek isterdim ama beklemeyin. Ben göçmenim kardeşim, bir kere kulağım alaturka. Tamam, Jeff Buckley, Anathema, Patti smith filan dinliyor görünüyorum lastfm'de ama bir de Goran Bregovic gerçeği var dostlar.

Bundan dolayıdır ki, hiç olmazsa kendim dinlerim düşüncesiyle "Hastanın Şarkısı"ndan ayrı olarak bir Rumeli-Balkan karışımı oluşturmak istedim. Kıyıda köşede bulunsun diye.


İlk olarak Selim Sesler'le başlamak istiyorum. Keşan'dan çıkan bir klarnet virtiözü.
Biliyorum Köyceğiz Muğla'da ve türkü de Muğla türküsü. Dinleyince neden listeye aldığıma hak vereceksiniz,
Şu Köyceğiz yolları'nı..

Uzaklara, Romanya' ya gidiyoruz. Çingenelerin eline bakır verseniz onu kalaylar, tencere yapar. Bundan müzik aleti yap deseniz, yine yaparlar şaşırmayın, apışıp kalmayın. Bir de çalarlar ki sormayın. Mahala rai Banda işte böyle bir grup. Ordu orkestrasından, oradan buradan toplanmışlar, bencede iyi yapmışlar. En azından bunları otobüste dinliyor, sakinleşiyor, kavga etmiyorum.

Mahala rai Banda - Mahalageasca, Remix versiyonu popülerdir.

Mahala rai Banda - Spoitoresa

Şimdi biraz yakınlaşıyor, Suzan Kardeş'in Bekriya albümüne sırtımızı yaslıyoruz. Suzan Kardeş Kosova göçmeni. Hürriyet gazetesinde fotoromanlarda rol alan oyunculara makyaj yaparak başlamış meslek hayatına. Sonrasında Şan Tiyatrosu, BKM derken Sezen Aksunu'nunda ısrarıyla bir albüm çıkarmış. Bence sesi de kalbi de güzel. Bekriya adında boğazda güzel bir mekanın olduğu ve eskiden çok müdavimi olduğu söylenir. Kosova turşuları, tavçena grafçeleri, erik rakıları,vesaire. Bekriya babasının lakabı ve çok içen anlamına geliyor. Sanırım bundan dolayı içimde bu yakınlık. Zaman geçiyor Amerika Kosova'ya el atıyor ve Bekriya' da 2004'e kapanıyor. Bildiğim kadarıyla üç Albümü var. Kendi sitesinde iki görünüyor. "Bir kızıl goncaya benzer dudağın" ilk albümünde yer almış ve bu sayede şarkı İstiklal caddesi'nde ikinci baharını yaşamıştır.
Albümden seçtiğim parçalar ise Balkan ve Rumeli tadında olanlar.

Suzan Kardeş - Sendeki kaşlar
Suzan Kardeş - Bashal
Suzan Kardeş - Roka man (Düğünlerde bolca Çalınır)
Selanik Türküsüne ayrı bir parantez, yorumlayan Sezen Aksu. Parçaya Alkolle yaklaşmayınız.
Suzan Kardeş - Selanik Türküsü
Şimdi Babamın genelde içerken dinlediği, hatta bazen teknede balık tutmak için çabalarken, söylemek için ayrı bir çaba sarf ettiği güzide bir Rumeli eserine geçiyoruz. Kırmızı gülün adı var.
Yolumuz, Yugoslav asıllı olup, savaş yıllarında Tito'nun Yugoslavya'sını dağıtan milliyetçi akınlardan kurtulmak için Avusturya'ya yerleşen müzisyenlerden kurulu La Cherga'ya düşüyor. Ekip üyelerinin kimisi Hırvat kimisi boşnak. ilk Albümleri Fake No More (2008) ile çıktığı yıl Almanya'da "The German Record Critics' Award" ödülüne aday gösterildiler. Geçtiğimiz Kasım ayında BRONX Pi sahnesinde bizleri beklediler gidemedik, ayıp ettik. En azından albümleri arşivimizde duruyor. O albümden Wedding Song şimdi sizleri kucaklıyor.

La Cherga - Wedding Song
Yurda dönüyoruz. Balkanlar'dan gelen sıcak hava dalgası ile birlikte. Fakat Fatima Spar orada Viyana'da kalmış. Fatima Spar'ın iki albümü var Trust ve Zirzop. Albümlerinde Balkan rüzgarı hayli fazla ve bunun üzerine jazz vokal karşılıyor sizi. İlginç bir yaklaşım. Daha öncedeki yazılarımızda kendisinden bolca bahsettiğimiz için sözü uzatmıyor seçtiğimiz parçaya geçiyoruz. Malum konumuz Balkan - Rumeli müziği oldu mu, oluyor parçamızın adı Kızılcıklar oldu mu?
Şimdi sırada bir grup var ama nerelidir, nerdendir bende bilmiyorum. İnternette
ufak bir araştırmanın neticesinde koca bir nah çıktı karşıma. La Panika grubunun esas oğlanının Fransızca bir röportajı var. Ama bana Bulgar gibi geliyorlar. Tek albümleri var "Afan Toufan". Albümde "Nihavent Oriental" parçası var ki, Balkan ezgileri içeriyor olmasada, koymadan edemiyorum.

La Panika - Nihavent orientalLa Panika - Gumena Palatka


Watcha Clan... fazlasıyla geniş bir yelpazeye sahip olan Fransız grup, Akdeniz sahillerinden Balkanlara, güney Fransa ve Avrupadan Kuzey Afrikaya uzanıyor. Son albümleri ile 2008 World Music Charts’da 1 numara olan grup, Dutch Mixed Magazine’de ise Avrupa Top 10 listelerinde 2008’in en iyi albümü seçildiler.
Bizim Seçtiğimiz parçaları ise "Diaspora Hİ-Fİ” albümünden.

Watcha Clan - Balkan Qoulou


Watcha Clan - Marashtein


Yelpazenin genişliği konusunda bilgi sahibi olmanız için;

Watcahe Clan - Les Courbes de Ton Corps


Gönül isterdi devam edeyim ama gerek sizin, gerekse bilgisayarınızın canını almamak adına sayfayı daha fazla uzatmıyorum, yoksa topumuz uzun ince bir yolda, helak olmuş bilgisayarlarımızla mahsur kalacağız. Listenin devamına koyacağım albümler, Daniela - Varijacii, Ognjen i prijatelji, Perunika Trio - Introducing ve tabiki Goran Bregovic olacak. Efsaneyi sona sakladık efendim. Bol Müzikler bol Güneşler. Tereyağlı ballı ekmekler.

POSTED BY Chopartypical
DISCUSSION 2 Comments

2 Responses to : Chopartypical ustu rumeli, yanına ayran takviyeli.

  1. * duygu * says:

    harikasın normal özkoşumsuuunn . . . sanırım böyle bi yazıya ve insanın içini böylesine kıpır kıpır yapan melodilere ihtiyacım vardı oldukça sıkılmışım ben her şeyden onu fark ettim bu şarkıların çoğunu daha önceden de bilip dinlememe rağmen başka şeyler uyandırdı ben de özellikle biliyosun ki selim seslerin o harika ezgisi (oyy ooyyy oyyy) riva ya gidip araba da şarap şişelerimizi elimize alıp dinleyeliiim selim sesleri. evet buna ihtiyacım var çok bunaldıııımmm . . . ama yine de iyi geldi yazın ve paylaştıkların! öperim

  2. "Atalım göbecikleri be yau" kıvamında bir ön hazırlık olmuş sdmaofsd