Say No to Fur!

Say No to Fur!
Fur is for animals.

O Kadar Büyümedik Olm Lan?!

Bugün bayram ve biz Barış MANÇO'nun şarkısında söylediği gibi çocuk olmasak da erkenden kalktık. Hayır, bayram namazı ya da bayramın adeti olduğu için değil, her sabah işe gitmeye alışmış bünyelerin alışkanlığıydı bizi sabahın köründe ayağa diken.

Bayram olmasının değişik bir yanı yok bende mental olarak. Sadece Annaneme gitmem gerektiğini biliyorum ve sabahın kör saatinden itibaren yüzlerini daha önce hiç görmediğim çocuklar kapıyı çalıp şeker ya da para istiyorlar. Kapıyı açanın başörtülü bir teyze değil de, şort-atlet kombinasyonlu bir "lavuk" olduğunu gördükleri anda bu evden ne şeker ne de para çıkmayacağını anlıyorlar gerçi.

-İyi bayramlar
-Size de gençler!

Gelen bir gruba kapıyı açmadım ve delikten reaksiyonlarını izledim. Gerçekten on numara bir keyifti sabah sabah. 'olm kimse yok lan galiba', "anahtar var lan kapıda!", "bence açmıyorlar", "şimdi kıralım kapıyı, üstten atlayalım içeri höeahaheaööğ" müthiş repliklerden bir kaçı. Kısa boylu ve gözlüklü olanın kapının deliğine yaklaşıp içeri bakması ise gülmemek için dudağımı ısırdığım anın doruk noktasıydı dsofsd.

Bayramda güzel giyinmek adetini neden çıkartmışlar bilmiyorum. Dolap başında, sadece 15 merdiven inip Annenem ve dedemin elini öpüp geleceğim ve bunun için güzel giyinmem gerektiğini hissediyorum ve inanın, bugün hiç bir şey bana güzelmiş gibi gelmiyor. İsteksiz sevişmeden çocuk olmaz, gibi bir durum sanırım.

Çok eski bayramları hatırlıyorum ama. Çok heyecanlıydı. Mahallede el öpme için dolaştığımız kapıları, el öpen çeteden alınan "şu evde kimse yok, bu evde para veriyorlar" istihbaratlarını, her sabah radyoda çalan Barış MANÇO'yu ve hemen ardından gelen radyo tiyatroyu. Annanelerin elini öper ve yola çıkıp, şimdi 2389432. asfaltını yemiş ama o zamanlar hala toprak olan köy yolunda iner ve ablamla "Babannemin elini kim önce öpecek" yarışması için 1 kilometrelik yolu koşarak giderdik.

Şimdi kocaman yeğenim oldu ve benim elimi öpmeye çalışıyor. haha. Sanırım para bile bekliyordur ama ben hala hazır değilim o kadar büyüdüğümü kabul etmeye...

POSTED BY (Süper)Cem
DISCUSSION 2 Comments

2 Responses to : O Kadar Büyümedik Olm Lan?!

  1. barış manço özdeşleşmiştir bayramlarla ilk akla gelendir ben de . bir de ilk defa bu bayram kendime güzel bir şeyler almadım giymek için bu sanırım artık büyüdüm demek oluyor :D ayrıca bu bayram teyzeyim artık ben de. evet evet büyüdüm sanırsam

  2. Dreamtime says:

    Bayramın kutlu olsun bro.Sabah harçlık artı çikilota için geleceğdim ama dedim o da fukara benim gibi, otur oturduğun yerde dedim.Haksız değilmişim.Yazık lan o çocuklara.

National Geographic POD