Say No to Fur!

Say No to Fur!
Fur is for animals.

Ramazan Geldiğinden Beri...


Ramazan geldiğinden beri;

* İşe gidiş gelişlerimizde sigara dumanı altında yürümek zorunda kalmıyoruz. İnsanlar oruçlu olduğundan sigara içemiyorlar ve biz, "dumansız hava sahası" denilen yasanın ne demek olduğunu sonunda anlayabildik. Gerçekten, kamuya açık alanlar derken neden sadece kapalı alanlar akla geliyor. Yürüdüğüm yol, dinlendiğim park kamuya açık alan değil mi? Sigara orada içilince rahatsız olmuyor mu insanlar? Neyse.


* Yerlerde eskiye nazaran çok daha az sigara izmariti ve pet şişe görüyoruz. Çevre kirliliğine duyarlılığımız artmadı, sadece içemediğimiz için çöpünü de atamıyoruz. Tabii iftar sonrasında durum ne oluyor, onu bilemiyoruz.

* O hiç özlemediğimiz lanet metroçük kalabalığı eve dönüş zamanlarında hortluyor. Adeta bir canavar. Yüzlerce insan arasından, yüzlerce insan arasına girip, en az terle muhatap olan köşeyi kapmaya çalışan şanslı insan olma çabasıyla yardırıyoruz, yardırmak zorunda bırakılıyoruz.

* Hatunlar belli semtlerde artık daha kapalı giyiniyor. Üzücü.

* Mahalledeki tekel bayii artık dükkanını açmıyor. Üzücü.

* Dilenciler yine her kaldırımda mantar gibi ürediler. Allah razı oluyor, Allah ne muradımız varsa veriyor, ve tabii Allah sevdiğimize kavuşturuyor... Bir de, o dilencilerin kucaklarındaki çocuklara ne içiriyorlar lan?! Hepsi ceset gibi uyuyor ne zaman görsem... Kesin ilaç falan filan. Neyse.

* Televizyonda daha fazla yiyecek reklamı var.

* Gazeteler yemek ve ramazan köşelerine başladılar. Her sene aynı olan iftar menüleri ve tatlı tariflerini yayınlayıp, her sene aynı hikayelerin anlatıldığı ve aynı "somurtiye ablayla sevişmek istediğimi düşündüm ama sevişmedim, sevişme isteğimi söylemedim de; orucum bozulur mu?" türünden sorulara cevap veriyorlar.

* Köprü trafiği daha erken başlıyor.

* Oruçlar başa vuruyor. Ya da sigarasızlık. Ya da susuzluk. İnsanlar agresif...

* Dile bakıp oruçlu musun, değil misin testi artık uygulanmıyor. Ya da bana henüz denk gelmedi. 8-12 yaşında tanıdığı olan varsa sorsun, onlar bilir.

* Büfeler gündüz fazla iş yapamadığından artık geceye kadar tam kadro mesaide!

* Pideler yeniden hatırlandı, yeniden baş tacımız oldu. Fırınların önünde uzun kuyruklar var ve en sıcağını kapabilmek için yer yer tatsız olaylar yaşanmakta. Kavgasız bir pide kuyruğu düşünülemez.

* Bir çok fırın ve restoran artık "sahura kadar açık"..

* 11 ay boyunca milyonlarca müslüman için sadece namaz saatini belirtir bir işaret olan sabah ezanının artık kalplerdeki yeri daha farklı! Artık bir start çizgisine dizilmiş atletlerin yarış hakeminin tabancasını patlatmasını beklediği gibi bekliyor insanlık sabah ezanını. Ezan okunana kadar yiyebildiğin kadar ye, stok yap! "Ve start verildi, insanlık, nefis mücadelesine toplu çıkışla başladı!"

* Artık ağız kokmasının bahanesi var.

* İsteyince sigara içmeden yaşayabileceğini görüyor, ancak kabul etmiyor toplum.

* Her akşam yemeği menüsü oldukça tatminkar. Üç çeşit yemek ve mutlaka tatlı. İçecek de cabası! Hanımlar çalışıyor!

* Periyodik alışkanlığım olan, "niyetli misin?" sorusuna "evet, iyi niyetliyim" cevabını vermeye tekrar başladım.

* "Ramazan ayında kuşlar bile oruç tutarmış" kolpasını bu sene de patlattım. Kuşlara yem attım, yediler.

* Cuma namazlarında hit yapan camiler, teravi namazında yeniden kapalı gişe!

* Çocuklar hala teravihe gidiyoruz diye evden çıkıp, teravihden kaçıyorlar. Biz kahve önünde japon kale oynardık, şimdiki gençler internet kafeye gidiyor. Zaman değişti.

* Mahyalar yeniden selamlıyor bizi "evrensel" mesajlarıyla...

*11 aydır umrumuzda bile olmayan, yüzünü dahi görmediğimiz hurmalar boş midelere ilk inen starlar olmaya kaldıkları yerden devam ediyorlar.

* vs.

POSTED BY (Süper)Cem
DISCUSSION 4 Comments

4 Responses to : Ramazan Geldiğinden Beri...

 1. Yalçın says:

  ozaman bunun üstüne bi kitap sikilir

 2. Pelin says:

  pide kuyruğuna da hep 14 yaş altı çocuklar girer ha, yazık. eziyettir, sıcak yicez diye, ayıptır.

 3. nurcan says:

  o "açık alanda içilebilir" sigara olayı beni çileden çıkarıyor. durakta beklerken ayakta dikilen, vapurda biraz rüzgar yemeye çıkmışken yanımda biten, işe giden yolda aynı hızla bana eşlik eden (sırf yol boyunca maruz kalmayayım o leş dumana diye manasız deparlar atmama sebep olan o.ç.ları), gittiğim cafe/restoranda içeri tıkılmamak için açık alanda oturduğum vakit, yan masaya çöken bütün tiryakileri sopalamak istiyorum.

 4. boba says:

  Adam gibi death metal yaz lan şuraya ! Sonra gel de tıklama... Üfleyecek bi death metalimiz olsun ki önce, elimizi ona göre sokalım dimi